GT

Please select your country / region

Close Window
Κοινότητα GT SPORT
GR

19-20/10/2018

#FIAGTC #GTSport

Ζωντανή Αναμετάδοση

Ζωντανό Ρεπορτάζ

Βίντεο

Επισκόπηση Διοργάνωσης

Από την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου έως το Σάββατο 20 Οκτωβρίου στο Madrid Games Week στην Ισπανία, θα διεξάγουμε τον Τελικό Ευρώπης του Πιστοποιημένου πρωταθλήματος FIA Gran Turismo Championship 2018 προκειμένου να καθορίσουμε ποιος είναι ο γρηγορότερος παίκτης στην Περιοχή της Ευρώπης.

Το «Nations Cup» είναι μια κατηγορία του «Πιστοποιημένου πρωταθλήματος FIA Gran Turismo Championship», ένα είδος μηχανοκίνητου αθλητισμού που πιστοποιήθηκε πρόσφατα και που έγινε πραγματικότητα χάρη στη συνεργασία μεταξύ της FIA (Fédération Internationale de l'Automobile) και του Gran Turismo.

Το Nations Cup φέρνει αντιμέτωπους οδηγούς που εκπροσωπούν διάφορες χώρες και μέρη της ίδιας Περιοχής μεταξύ τους. 30 παίκτες από 13 διαφορετικές χώρες της Ευρώπης, Μέσης Ανατολής και Αφρικής θα παρευρεθούν εδώ προκειμένου να αγωνιστούν μεταξύ τους και να καθορίσουν ποιος είναι ο γρηγορότερος οδηγός GT της Ευρώπης.

Η διοργάνωση θα καθορίσει τον πρώτο Πρωταθλητή Ευρώπης και τους συμμετέχοντες στον Παγκόσμιο Τελικό που θα ακολουθήσει. Είναι σίγουρο ότι θα δείτε ένα υψηλό επίπεδο ανταγωνισμού, κάτι που είναι εφικτό μόνο στην Ευρώπη, όπου οι αγώνες μηχανοκίνητου αθλητισμού έχουν μεγάλη παράδοση και είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς.

Πρόγραμμα Διοργάνωσης

Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 17:00 - 19:15 (ώρα Ελλάδας)
Nations Cup: Αγώνας Επιλογής Φιναλίστ για τον Παγκόσμιο Τελικό
Σάββατο 20 Οκτωβρίου 17:00 - 19:00 (ώρα Ελλάδας)
Nations Cup: Τελικός Ευρώπης

Συμμετέχοντες Οδηγοί

Τμήμα Α
Adam Suswillo
GTP_Aderrrm
Μεγάλη Βρετανία
Markus Könönen
maatu79
Φιλανδία
Martin Grady
GTA_Tidgney
Μεγάλη Βρετανία
Kevin Richly
VP_Bellof956
Γερμανία
Zoran Klasic
RC_Zoky88
Μεγάλη Βρετανία
Giorgio Mangano
Giorgio_57
Ιταλία
Patryk Adamczyk
TX3_Popsu
Πολωνία
Steve Cherpion
Wind-Steve14
Βέλγιο
Benjámin Báder
Benito-Raul
Ουγγαρία
Rafal Zjawiony
SRC_Rejfix
Πολωνία
Τμήμα Β
Patrik Blazsán
TRL_Fuvaros
Ουγγαρία
Anthony Duval
RC_Atho
Γαλλία
Diogo Cordeiro
JIM_Azorean_Fat
Πορτογαλία
Marco Grasso
garasa-91
Ιταλία
Ádám Tápai
TX3_Adam18
Ουγγαρία
Kenni Hansen
Kenni3390
Δανία
Mathieu Collin
MathieuCollin
Βέλγιο
Carlos Salazar
pcm_stj
Πορτογαλία
Dávid Dolinský
LorD-ProtectoR99
Σλοβακία
Christian Hildgaard
ApexCrisYT
Δανία
Τμήμα Γ
Florent Pagandet
Jomas_74
Γαλλία
Manuel Joaquín Rodríguez Rincón
TRL_MANURODRY
Ισπανία
Pierre Lenoir
RC_Snake91
Γαλλία
Alejandro Izarzugaza
Alexony94
Ισπανία
Mikail Hizal
TRL_LIGHTNING
Γερμανία
Jorge López
Williams_Coque14
Ισπανία
Christian Hensel
VP_RaceFace
Γερμανία
Kenny Davids
GT_BOCA_SINZU
Βέλγιο
Stefan Nussbaumer
nussini95
Αυστρία
Maurizio Portabene
Endless_GTExD
Ιταλία

Δομή Πρωταθλήματος

1. Αγώνας Επιλογής Φιναλίστ για τον Παγκόσμιο Τελικό
- Οι διαγωνιζόμενοι χωρίζονται σε 3 τμήματα (Τμήμα Α, Τμήμα Β και Τμήμα Γ)
- Οι 2 κορυφαίοι διαγωνιζόμενοι των Τελικών Τμημάτων θα εξασφαλίσουν το εισιτήριό τους στον Παγκόσμιο Τελικό ενώ οι διαγωνιζόμενοι που θα βρεθούν στις θέσεις 3 έως 8 θα συμμετάσχουν σε μία Ομάδα Ρεπεσάζ.
-Οι 2 κορυφαίοι διαγωνιζόμενοι των Ομάδων Ρεπεσάζ Α και Β θα βρεθούν επίσης στον Παγκόσμιο Τελικό.
Τελικός Τμήματος Α (10 διαγωνιζόμενοι)
Κατηγορία Gr.3
Circuit de Sainte-Croix - A
Τελικός Τμήματος Β (10 διαγωνιζόμενοι)
Κατηγορία Gr.3
Brands Hatch Grand Prix Circuit
Τελικός Τμήματος Γ (10 διαγωνιζόμενοι)
Κατηγορία Gr.3
Autodrome Lago Maggiore - GP
Ομάδα Ρεπεσάζ 1
(9 διαγωνιζόμενοι)
Κατηγορία Gr.B
Red Bull Ring
Ομάδα Ρεπεσάζ 2
(9 διαγωνιζόμενοι)
Κατηγορία Gr.B
Red Bull Ring
Διαγωνιζόμενοι Παγκόσμιου Τελικού και Τελικού Ευρώπης (10 Διαγωνιζόμενοι)

Οι Κορυφαίοι 2 Διαγωνιζόμενοι κάθε Τμήματος (6 συνολικά)

3ος έως 8ος σε κάθε Τμήμα (18 συνολικά)
*Ο 9ος και ο 10ος αποκλείονται.

Οι Κορυφαίοι 2 διαγωνιζόμενοι κάθε Τμήματος (4 συνολικά)

2. Τελικός Ευρώπης
- Ο Πρωταθλητής Ευρώπης θα κριθεί μεταξύ των 10 διαγωνιζομένων που κατάφεραν να περάσουν στον Παγκόσμιο Τελικό.
- Το τελικό αποτέλεσμα καθορίζεται από τη συνολική βαθμολογία μετά από 3 αγώνες.
  Συμμετοχή Αυτοκίνητα Πίστα  
10 Διαγωνιζόμενοι στον Παγκόσμιο Τελικό X2014 Standard (TBD)  
10 Διαγωνιζόμενοι στον Παγκόσμιο Τελικό N500 Alsace - Χωριό Βαθμοί x 1
10 Διαγωνιζόμενοι στον Παγκόσμιο Τελικό Gr.3 Dragon Trail - Ακτή II Βαθμοί x 1
10 Διαγωνιζόμενοι στον Παγκόσμιο Τελικό X2014 Standard (TBD) Βαθμοί x 2
Πίνακας Κατανομής Βαθμολογίας
  1ος 2ος 3ος 4ος 5ος 6ος 7ος 8ος 9ος 10ος
Αγώνες 1 και 2 12 βαθ. 10 βαθ. 8 βαθ. 7 βαθ. 6 βαθ. 5 βαθ. 4 βαθ. 3 βαθ. 2 βαθ. 1 βαθ.
Τελικός Αγώνας 24 βαθ. 20 βαθ. 16 βαθ. 14 βαθ. 12 βαθ. 10 βαθ. 8 βαθ. 6 βαθ. 4 βαθ. 2 βαθ.

Αποτελέσματα Διαγωνισμού

Αποτελέσματα Αγώνα Nations Cup Επιλογής Φιναλίστ του Παγκόσμιου Τελικού
Οι κορυφαίοι 2 παίκτες του κάθε τμήματος θα προκριθούν στον Παγκόσμιο Τελικό.
Συμμετέχοντες Οδηγοί στον Παγκόσμιο Τελικό και στον Τελικό Ευρώπης

Adam Suswillo
GTP_Aderrrm
Μεγάλη Βρετανία
Martin Grady
GTA_Tidgney
Μεγάλη Βρετανία

Patrik Blazsán
TRL_Fuvaros
Ουγγαρία
Anthony Duval
RC_Atho
Γαλλία

Jorge López
Williams_Coque14
Ισπανία
Mikail Hizal
TRL_LIGHTNING
Γερμανία

Giorgio Mangano
Giorgio_57
Ιταλία
Carlos Salazar
pcm_stj
Πορτογαλία

Pierre Lenoir
RC_Snake91
Γαλλία
Florent Pagandet
Jomas_74
Γαλλία
 

Περισσότερες Λεπτομέρειες Αποτελέσματος ΑγώναΛιγότερες Λεπτομέρειες Αποτελέσματος Αγώνα

Τμήμα Α

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΧΡΟΝΟΣ
1
 
Adam Suswillo
GTP_Aderrrm

18:53.138

2
 
Martin Grady
GTA_Tidgney

+00.902

3
 
Giorgio Mangano
Giorgio_57

+01.499

4
 
Kevin Richly
VP_Bellof956

+08.059

5
 
Zoran Klasic
RC_Zoky88

+09.859

6
 
Benjámin Báder
Benito-Raul

+11.316

7
 
Patryk Adamczyk
TX3_Popsu

+14.126

8
 
Markus Könönen
maatu79

+15.623

9
 
Rafal Zjawiony
SRC_Rejfix

+18.118

10
 
Steve Cherpion
Wind-Steve14

+21.796

Τμήμα Β

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΧΡΟΝΟΣ
1
 
Patrik Blazsán
TRL_Fuvaros

19:48.785

2
 
Anthony Duval
RC_Atho

+11.870

3
 
Mathieu Collin
MathieuCollin

+12.500

4
 
Carlos Salazar
pcm_stj

+20.352

5
 
Dávid Dolinský
LorD-ProtectoR99

+22.652

6
 
Kenni Hansen
Kenni3390

+24.999

7
 
Marco Grasso
garasa-91

+27.233

8
 
Christian Hildgaard
ApexCrisYT

+29.131

9
 
Diogo Cordeiro
JIM_Azorean_Fat

+31.444

10
 
Ádám Tápai
TX3_Adam18

+31.701

Τμήμα Γ

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΧΡΟΝΟΣ
1
 
Jorge López
Williams_Coque14

19:48.292

2
 
Mikail Hizal
TRL_LIGHTNING

+01.523

3
 
Florent Pagandet
Jomas_74

+03.469

4
 
Manuel Joaquín Rodríguez Rincón
TRL_MANURODRY

+08.259

5
 
Pierre Lenoir
RC_Snake91

+09.435

6
 
Alejandro Izarzugaza
Alexony94

+09.491

7
 
Christian Hensel
VP_RaceFace

+17.628

8
 
Maurizio Portabene
Endless_GTExD

+21.116

9
 
Kenny Davids
GT_BOCA_SINZU

+21.567

10
 
Stefan Nussbaumer
nussini95

+22.038

Ομάδα Ρεπεσάζ 1

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΧΡΟΝΟΣ
1
 
Giorgio Mangano
Giorgio_57

15:04.755

2
 
Carlos Salazar
pcm_stj

+00.308

3
 
Benjámin Báder
Benito-Raul

+00.564

4
 
Kevin Richly
VP_Bellof956

+01.360

5
 
Zoran Klasic
RC_Zoky88

+05.401

6
 
Maurizio Portabene
Endless_GTExD

+05.582

7
 
Patryk Adamczyk
TX3_Popsu

+05.890

8
 
Mathieu Collin
MathieuCollin

+06.131

9
 
Marco Grasso
garasa-91

+07.832

Ομάδα Ρεπεσάζ 2

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΧΡΟΝΟΣ
1
 
Pierre Lenoir
RC_Snake91

14:53.789

2
 
Florent Pagandet
Jomas_74

+08.431

3
 
Kenni Hansen
Kenni3390

+10.183

4
 
Manuel Joaquín Rodríguez Rincón
TRL_MANURODRY

+10.400

5
 
Alejandro Izarzugaza
Alexony94

+10.582

6
 
Markus Könönen
maatu79

+19.231

7
 
Christian Hensel
VP_RaceFace

+19.540

8
 
Dávid Dolinský
LorD-ProtectoR99

+19.721

9
 
Christian Hildgaard
ApexCrisYT

+25.215

Αποτελέσματα Αγώνα Τελικού Ευρώπης Nations Cup
Βασίζεται στους βαθμούς που συγκεντρώθηκαν μετά από 3 αγώνες.
Κορυφαίοι 3 Τελικού Ευρώπης

Mikail Hizal
TRL_LIGHTNING
Γερμανία
Adam Suswillo
GTP_Aderrrm
Μεγάλη Βρετανία
Giorgio Mangano
Giorgio_57
Ιταλία

Περισσότερες Λεπτομέρειες Αποτελέσματος ΑγώναΛιγότερες Λεπτομέρειες Αποτελέσματος Αγώνα

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΑΓΩΝΑΣ 1ΑΓΩΝΑΣ 2ΑΓΩΝΑΣ 3ΣΥΝΟΛΙΚΟΙ ΒΑΘΜΟΙ
1
 
Mikail Hizal
TRL_LIGHTNING
12122448
2
 
Adam Suswillo
GTP_Aderrrm
681630
3
 
Giorgio Mangano
Giorgio_57
10101030
4
 
Jorge López
Williams_Coque14
342027
5
 
Pierre Lenoir
RC_Snake91
86822
6
 
Carlos Salazar
pcm_stj
511218
7
 
Patrik Blazsán
TRL_Fuvaros
77418
8
 
Florent Pagandet
Jomas_74
121417
9
 
Anthony Duval
RC_Atho
43613
10
 
Martin Grady
GTA_Tidgney
2529

Πρόσβαση στον Χώρο Διεξαγωγής

Madrid Games Week

Επιστρέψτε στην Κορυφή της Σελίδας