GT

Please select your country / region

Close Window
Κοινότητα GT SPORT
GR

Πιστοποιημένο πρωτάθλημα FIA Gran Turismo Championship 2018

Τελικός Nations Cup Ασίας/Ωκεανίας

06-07/10/2018

Ζωντανή Αναμετάδοση

Nations Cup: Τελικός Ασίας/Ωκεανίας

7/10/2018 (Κυρ.) @ 10:30 (Ώρα Ελλάδας)
Βίντεο

Αγώνας Επιλογής Φιναλίστ του Παγκόσμιου Τελικού

06/10/2018 (Σαβ.) @ 8:00 (Ώρα Ελλάδας)
Βίντεο

Επισκόπηση Διοργάνωσης

Από το Σάββατο 06 Οκτωβρίου έως τη Δευτέρα 08 Οκτωβρίου στο Tokyo Motor Fes 2018 που γίνεται στην Οντάιμπα, θα διεξάγουμε τον Τελικό του Nations Cup Ασίας/Ωκεανίας του Πιστοποιημένου πρωταθλήματος FIA Gran Turismo Championship 2018 προκειμένου να καθορίσουμε ποιος είναι ο γρηγορότερος παίκτης στην Περιοχή Ασίας/Ωκεανίας.

Αυτό το τουρνουά θα καθορίσει τον πρωταθλητή του Nations Cup στο Πιστοποιημένο πρωτάθλημα FIA Gran Turismo Championship: ένα νέο πιστοποιημένο είδος μηχανοκίνητου αθλητισμού που έγινε πραγματικότητα μέσω της συνεργασίας μεταξύ της FIA και του Gran Turismo, το Nations Cup φέρνει αντιμέτωπους οδηγούς που εκπροσωπούν διάφορες χώρες και μέρη της ίδιας Περιοχής μεταξύ τους: 30 παίκτες από τις κατατάξεις του Διαδικτυακού Πρωταθλήματος που διεξήχθη από τον Ιούνιο ως τον Σεπτέμβριο θα συναντηθούν εδώ για την τελική αναμέτρηση.

Η σκηνή όπου θα διαδραματιστεί αυτό το επικό γεγονός είναι αξιοθέατο της Οντάιμπα, το MEGA WEB. Σε αυτόν τον χώρο θα έχουν την ευκαιρία να έρθουν αντιμέτωποι πρόσωπο με πρόσωπο οι παίκτες που μέχρι τώρα αγωνίζονταν μεταξύ τους μόνο διαδικτυακά.

Αρχικά, ο Αγώνας Επιλογής Φιναλίστ του Παγκόσμιου Τελικού θα καθορίσει τους 10 διαγωνιζόμενους που θα προχωρήσουν στον Παγκόσμιο Τελικό. Ο Παγκόσμιος Τελικός θα καθορίσει τον καλύτερο παίκτη GT στον κόσμο και θα διεξαχθεί σε ύστερη ημερομηνία. Αυτοί οι 10 παίκτες θα αγωνιστούν επίσης στον Τελικό Ασίας/Ωκεανίας, όπου θα καθοριστεί ο πρωταθλητής της Περιοχής Ασίας/Ωκεανίας.

Έπειτα από πολλούς μήνες μαχών, το Πιστοποιημένο πρωτάθλημα FIA Gran Turismo Championship 2018 πλησιάζει πλέον στην ολοκλήρωσή του. Ποιος θα στεφθεί πρώτος πρωταθλητής; Ελπίζουμε ότι θα περιμένετε με ανυπομονησία αυτούς τους συναρπαστικούς αγώνες που θα καθορίσουν ποιος είναι ο γρηγορότερος οδηγός της Περιοχής.

Πρόγραμμα Διοργάνωσης

Σάββατο 06 Οκτωβρίου 8:00 - 12:00 (Ώρα Ελλάδας)
Nations Cup: Αγώνας Επιλογής Φιναλίστ του Παγκόσμιου Τελικού
Κυριακή 07 Οκτωβρίου 10:30 - 13:00 (Ώρα Ελλάδας)
Nations Cup: Τελικός Ασίας/Ωκεανίας

Συμμετέχοντες Οδηγοί

Τμήμα Ιαπωνίας
Ryota Kokubun
Akagi_1942mi
Yuki Shirakawa
yukiku
Shogo Yoshida
gilles_honda_v12
Tomoaki Yamanaka
yamado_racing38
Yusuke Nakao
CLS63AMG-sc
Tatsuya Sugawara
blackbeauty-79
Syunsuke Wada
rest0g
Natsuki Ota
n76w83
Kazuya Koseki
haru_lilil
Taito Takahashi
tai_tani555
Τμήμα Αυστραλίας
David Wilk
warrior2167
Αυστραλία
Daniel Holland
TRL_holl01
Αυστραλία
Matthew Simmons
MINT_GTR
Αυστραλία
Joseph De Jesus IV
Bass_71CKL
Αυστραλία
Cody Nikola Latkovski
Nik_Makozi
Αυστραλία
Adam Wilk
Adam_2167
Αυστραλία
Kyren James Hargreaves
Kyzzaa222
Αυστραλία
Connor Healy
TheConzio98
Αυστραλία
Jay Daniel O'Dowd
Ott2-gt
Αυστραλία
Nicholas Voon
schnickoman
Αυστραλία
Τμήμα Χονγκ Κονγκ/Ταϊβάν/Νέα Ζηλανδία
Kai Hin Jonathan Wong
saika159-
Χονγκ Κονγκ
Yat Lam Law
NegiFISH_NaF
Χονγκ Κονγκ
Chak Ming Wong
WING-OF-BUG86
Χονγκ Κονγκ
Wang Chuen Wong
Winson12Wong09
Χονγκ Κονγκ
Kin Long Li
KarS_0627
Χονγκ Κονγκ
Chih-Yuan Chang
Di-Hong
Ταϊβάν
Simon Bishop
sidawg2
Νέα Ζηλανδία
Hayden Hunter
DoubleH
Νέα Ζηλανδία
Matthew Smith
MonkeyMan_707
Νέα Ζηλανδία
Matthew Brown
Lion-Face
Νέα Ζηλανδία

Δομή Πρωταθλήματος

1. Αγώνας Επιλογής Φιναλίστ του Παγκόσμιου Τελικού
- Οι διαγωνιζόμενοι χωρίζονται σε 3 τμήματα (Τμήμα Κονγκ/Ταϊβάν/Νέα Ζηλανδία, Τμήμα Αυστραλίας και Τμήμα Ιαπωνίας)
- Οι 2 κορυφαίοι διαγωνιζόμενοι των Τελικών Τμημάτων θα εξασφαλίσουν το εισιτήριό τους για τον Παγκόσμιο Τελικό ενώ οι διαγωνιζόμενοι που θα βρεθούν στις θέσεις 3 έως 8 θα συμμετάσχουν σε ένα Τμήμα Ρεπεσάζ.
-Οι κορυφαίοι 2 διαγωνιζόμενοι των Τμημάτων Ρεπεσάζ Α και Β θα βρεθούν επίσης στον Παγκόσμιο Τελικό.
Τελικός Ιαπωνίας (10 διαγωνιζόμενοι)
Κατηγορία Gr.3
Fuji International Speedway
Τελικός Αυστραλίας (10 διαγωνιζόμενοι)
Κατηγορία Gr.3
Mount Panorama Motor Racing Circuit
Τελικός Τμήμα Χονγκ Κονγκ/Ταϊβάν/Νέα Ζηλανδία (10 διαγωνιζόμενοι)
Κατηγορία Gr.3
Kyoto Driving Park - Yamagiwa II
Τμήμα Ρεπεσάζ Α
(9 διαγωνιζόμενοι)
Κατηγορία N300
Tsukuba Circuit
Τμήμα Ρεπεσάζ Β
(9 διαγωνιζόμενοι)
Κατηγορία N300
Tsukuba Circuit
Διαγωνιζόμενοι Παγκόσμιου Τελικού και Τελικού Ασίας/Ωκεανίας (10 Διαγωνιζόμενοι)

Οι 2 Κορυφαίοι κάθε Τμήματος (6 συνολικά)

3ος έως 8ος σε κάθε Τμήμα (18 συνολικά)
*Ο 9ος και ο 10ος αποκλείονται.

Οι 2 Κορυφαίοι κάθε Τμήματος (4 συνολικά)

2. Τελικός Ασίας/Ωκεανίας
- Ο Πρωταθλητής Ασίας/Ωκεανίας θα κριθεί μεταξύ των 10 διαγωνιζομένων που τα κατάφεραν να περάσουν στον Παγκόσμιο Τελικό.
- Το τελικό αποτέλεσμα καθορίζεται από τη βαθμολογία που συγκεντρώθηκε συνολικά έπειτα από 3 αγώνες.
  Συμμετοχή Κατηγορία Πίστα  
10 Διαγωνιζόμενοι στον Παγκόσμιο Τελικό N500 Suzuka Circuit  
10 Διαγωνιζόμενοι στον Παγκόσμιο Τελικό N500 Suzuka Circuit Βαθμοί x 1
10 Διαγωνιζόμενοι στον Παγκόσμιο Τελικό Gr.3 Dragon Trail - Κήποι II Βαθμοί x 1
10 Διαγωνιζόμενοι στον Παγκόσμιο Τελικό Gr.1 Fuji International Speedway Βαθμοί x 2
Πίνακας Κατανομής Βαθμολογίας
  1ος 2ος 3ος 4ος 5ος 6ος 7ος 8ος 9ος 10ος
Αγώνες 1 και 2 12 βαθ. 10 βαθ. 8 βαθ. 7 βαθ. 6 βαθ. 5 βαθ. 4 βαθ. 3 βαθ. 2 βαθ. 1 βαθ.
Τελικός Αγώνας 24 βαθ. 20 βαθ. 16 βαθ. 14 βαθ. 12 βαθ. 10 βαθ. 8 βαθ. 6 βαθ. 4 βαθ. 2 βαθ.

Αποτελέσματα Διαγωνισμού

Αποτελέσματα Αγώνα Nations Cup Επιλογής Φιναλίστ του Παγκόσμιου Τελικού
Τα αποτελέσματα της αναμέτρησης του Αγώνα Επιλογής Φιναλίστ του Παγκόσμιου Τελικού
Οι κορυφαίοι 2 παίκτες του κάθε τμήματος θα προκριθούν στον Παγκόσμιο Τελικό.
Συμμετέχοντες Οδηγοί στον Παγκόσμιο Τελικο & Τελικό Ασίας/Ωκεανίας

Ryota Kokubun
Akagi_1942mi
Tomoaki Yamanaka
yamado_racing38

Cody Nikola Latkovski
Nik_Makozi
Αυστραλία
Matthew Simmons
MINT_GTR
Αυστραλία

Kai Hin Jonathan Wong
saika159-
Χονγκ Κονγκ
Yat Lam Law
NegiFISH_NaF
Χονγκ Κονγκ

Yuki Shirakawa
yukiku
Shogo Yoshida
gilles_honda_v12

Daniel Holland
TRL_holl01
Αυστραλία
Adam Wilk
Adam_2167
Αυστραλία
 

Περισσότερες Λεπτομέρειες Αποτελέσματος ΑγώναΛιγότερες Λεπτομέρειες Αποτελέσματος Αγώνα

Τελικό Τμήμα Ιαπωνίας

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΧΡΟΝΟΣ
1
R.Kokubun
Akagi_1942mi

28:34.650

2
T.Yamanaka
yamado_racing38

+4.730

3
S.Yoshida
gilles_honda_v12

+6.008

4
T.Sugawara
blackbeauty-79

+16.854

5
Y.Shirakawa
yukiku

+17.716

6
Y.Nakao
CLS63AMG-sc

+18.003

7
N.Ota
n76w83

+31.317

8
T.Takahashi
tai_tani555

+31.374

9
S.Wada
rest0g

+35.090

10
K.Koseki
haru_lilil

+52.612

Τελικό τμήμα Αυστραλίας

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΧΡΟΝΟΣ
1
 
C.N.Latkovski
Nik_Makozi

27:17.757

2
 
M.Simmons
MINT_GTR

+7.617

3
 
D.Wilk
warrior2167

+7.796

4
 
D.Holland
TRL_holl01

+11.101

5
 
A.Wilk
Adam_2167

+13.612

6
 
J.De Jesus
Bass_71CKL

+18.105

7
 
K.Hargreaves
Kyzzaa222

+25.021

8
 
N.Voon
schnickoman

+26.569

9
 
C.Healy
TheConzio98

+27.964

10
 
J.O'Dowd
Ott2-gt

+32.294

Τμήμα Χονγκ Κονγκ/ΤαϊβάνΝέα Ζηλανδία

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΧΡΟΝΟΣ
1
 
J.Wong
saika159-

27:05.730

2
 
Y.L.Law
NegiFISH_NaF

+7.959

3
 
S.Bishop
sidawg2

+11.651

4
 
K.L.Li
KarS_0627

+25.184

5
 
C.Wong
WING-OF-BUG86

+28.566

6
 
M.Smith
MonkeyMan_707

+30.813

7
 
M.Brown
Lion-Face

+33.160

8
 
W.C.Wong
Winson12Wong09

+38.485

9
 
H.Hunter
DoubleH

+47.506

10
 
C.Chang
Di-Hong

+55.237

Τμήμα Ρεπασάζ Α

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΧΡΟΝΟΣ
1
Y.Shirakawa
yukiku

15:47.719

2
S.Yoshida
gilles_honda_v12

+0.115

3
T.Suawara
blackbeauty-79

+2.381

4
Y.Nakao
CLS63AMG-sc

+2.959

5
 
J.De Jesus
Bass_71CKL

+5.163

6
 
M.Brown
Lion-Face

+15.440

7
T.Takahashi
tai_tani555

+23.501

8
 
C.Wong
WING-OF-BUG86

+32.486

9
 
W.C.Wong
Winson12Wong09

+38.998

Τμήμα Ρεπασάζ Β

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΧΡΟΝΟΣ
1
 
D.Holland
TRL_holl01

15:52.370

2
 
A.Wilk
Adam_2167

+5.187

3
 
D.Wilk
warrior2167

+5.441

4
 
K.L.Li
KarS_0627

+6.604

5
 
M.Smith
MonkeyMan_707

+10.743

6
 
K.Hargreaves
Kyzzaa222

+11.740

7
N.Ota
n76w83

+14.671

8
 
N.Voon
schnickoman

+15.240

9
 
S.Bishop
sidawg2

+18.951

Αποτελέσματα Τελικού Αγώνα Nations Cup Ασίας/Ωκεανίας
Αποτελέσματα αγώνα του Τελικού Ασίας-Ωκεανίας που διεξήχθη στις 7 Οκτωβρίου.
Βασίζεται στους βαθμούς που συγκεντρώθηκαν μετά από 3 αγώνες.
Κορυφαίοι 3 του Τελικού Ασίας/Ωκεανίας

Ryota Kokubun
Akagi_1942mi
Tomoaki Yamanaka
yamado_racing38
Kai Hin Jonathan Wong
saika159-
Χονγκ Κονγκ

Περισσότερες Λεπτομέρειες Αποτελέσματος ΑγώναΛιγότερες Λεπτομέρειες Αποτελέσματος Αγώνα

ΚΑΤΑΤΑΞΗΟΔΗΓΟΣΑΓΩΝΑΣ 1ΑΓΩΝΑΣ 2ΑΓΩΝΑΣ 3ΣΥΝΟΛΙΚΟΙ ΒΑΘΜΟΙ
1
Ryota Kokubun
Akagi_1942mi
1282444
2
Tomoaki Yamanaka
yamado_racing38
8102038
3
 
Kai Hin Jonathan Wong
saika159
10121638
4
Shogo Yoshida
gilles_honda_v12
771226
5
 
Cody Nikola Latkovski
Nik_Makozi
531422
6
Yuki Shirakawa
yukiku
66820
7
 
Yat Lam Law
NegiFISH_NaF
141015
8
 
Matthew Simmons
MINT_GTR
42612
9
 
Adam Wilk
Adam_2167
25411
10
 
Daniel Holland
TRL_holl01
3126

Πρόσβαση στον χώρο διεξαγωγής

MEGA WEB
Απευθείας από: Γραμμή Yurikamome, σταθμός Aomi
Γραμμή Rinkai: 3 λεπτά περπάτημα από τον σταθμό Tokyo Teleport

Επιστρέψτε στην Κορυφή της Σελίδας